KÜNYE

İlk Yayın Tarihi
:
2003
Kablosuz Erişim Noktası Adedi

:
2100+
Web adresi

:
http://eduroam.itu.edu.tr

Tüm İTÜ kampüslerinde İTÜNET kablosuz internet hizmetine eduroam ve ITUNET Misafir adında iki farklı ağ üzerinden erişilebilmektedir.

"eduroam" (education roaming) kablosuz ağı, eğitim ve akademik araştırma camiasının kablosuz internet ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2003 yılında oluşturulmuş ve şu an dünya genelinde faaliyet gösteren bir kablosuz ağ hizmetidir. "eduroam" kablosuz ağı, tüm İTÜ mensuplarının ve dünya genelinde eduroam organizasyonuna üye tüm akademik kurum mensuplarının kullanımına açıktır. Kullanıcılar kendi kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak bu ağ üzerinde kimlik denetimine tabi olurlar. Eduroam altyapısı hakkında daha detaylı bilgi için https://www.eduroam.org/ ve http://eduroam.itu.edu.tr/ sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

"eduroam" kablosuz ağında IEEE 802.1x ve kurumsal WPA/WPA2 şifreleme yöntemleri kullanılarak kullanıcıların verilerinin güvenlikleri sağlanmaktadır. Böylelikle kablosuz ortamda akan veri trafiğinin üçüncü kişiler tarafından elde edilmesine engel olunmaktadır. Kullanıcılar eduroam ağına bağlandıklarında mevcut fiziksel bağlantı hızları çerçevesinde bant genişliği kısıtlamasına tabi tutulmaksızın kablosuz bağlantı hizmeti alırlar. Eduroam bağlantı ayarlarına https://bidb.itu.edu.tr/bilgi-bankasi/internet/kablosuz-erisim-hizmetleri sayfasından erişebilirsiniz.

ITUNET Misafir kablosuz ağı İTÜ mensubu yakınları, firma temsilcileri, konuk öğrenciler gibi ziyaretçilerin sadece İTÜ yerleşkelerinde faydalanabilecekleri bir hizmettir. ITUNET Misafir ağına bağlanabilmek için bir hesaba (kullanıcı adı ve şifreye) ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hesaba sponsor hesap denilmektedir. İTÜ yerleşkelerini ziyaret eden misafirlerimizin ITUNET Misafir bağlantısından faydalanabilmeleri için, bir İTÜ mensubunun kendilerine sponsor hesap oluşturması veya kişinin cep telefonu numarası ile kendi hesabını oluşturması gerekmektedir. Misafirleri için sponsor hesap oluşturmak isteyen İTÜ mensupları, bu işlemi İTÜ Portal üzerinden gerçekleştirebileceklerdir. ITUNET Misafir ağı için sponsor hesap oluşturma adımlarına https://bidb.itu.edu.tr/hizmetler/kablosuz/sponsor sayfasından erişebilirsiniz.
 Kendi hesabını oluşturma adımları ile ilgili bilgiler https://bidb.itu.edu.tr/seyir-defteri/blog/2018/02/05/itunet-misafir sayfasında bulunmaktadır. ITUNET Misafir ağının kullanım amacı İTÜ ziyaretçilerinin anlık internet erişim ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu nedenle ITUNET Misafir ağının erişebildiği portlar, uygulamalar ve ağ erişim hızı (bant genişliği) kısıtlanmıştır. ITUNET Misafir ağının kullanımı esnasında sadece kimlik denetimi aşaması şifreli bir tünel üzerinden gerçekleşmektedir. ITUNET Misafir kablosuz ağında veri trafiği şifreleme mekanizmalarından geçmediği için kullanıcıların veri güvenliği garanti edilmemektedir. ITUNET Misafir yayını ile ilgili detaylı bilgi ve bağlantı ayarları için https://bidb.itu.edu.tr/hizmetler/kablosuz/misafir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.