Slider2

"Süsün Ardı"

GÜLNAME TURAN

Doç. Dr. Gülname Turan’ın betonu ana malzeme olarak kullandığı işleri, 8 Ocak 2015 Perşembe günü ziyarete açıldı. “Süsün Ardı” adını taşıyan sergi; mumluk, kolye, küpe gibi birçok tanıdık süs nesnesine farklı bakmayı ve üzerine düşündürmeyi hedefliyor. Serginin düşünsel alt yapısı, betonun nasıl kullanıldığına bağlı olarak yapay çevre içinde farklı anlamlar taşıdığı ve estetik deneyim yaşattığı kabulü üzerine kurgulanıyor. İşlevsel objelerden takılara farklı işlerin yer aldığı sergide, betonun tenle buluşmasının yarattığı deneyim ve malzemenin olanakları araştırılıyor.

Sergide yer alan çalışmalar ile “İnsan bedenini arada belirli bir boşluk ve mesafeyle sarıp sarmalamasına alıştığımız beton bedene ne derece yaklaşabilir? Betonla bedenin ve bir sonraki aşamada tenin temasının az rastlanırlığı nedendir? Bu az rastlanırlık kırılabilir mi? Nasıl kırılır ve nasıl tersine döner? Beton en son raddede nasıl ve ne derece kişiselleşebilir? Mimarlıkta, kent mobilyalarında ve diğer birçok kent donanımında brütal ve çıplak kullanımına alışılan beton, tene ne derece yaraşır?” gibi sorulara yanıt aranıyor.

Sergi, 13 Şubat’a kadar ziyarete açık kalacak sergi, haftanın her günü gezilebiliyor. İTÜ içinden ve dışından dileyen tüm sanatseverlere açık olan galeri, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Rektörlük Binası giriş katında yer alıyor.