HB_SERGI

"Ebrunun Mermer Yüzü"

HİKMET BARUTÇUGİL

Bilinen en eski Türk sanatlarından ebru, yaşayan en önemli temsilcilerinden biri olan Hikmet Barutçugil’in eserleriyle İTÜ’ye taşındı. 8 Mayıs 2014 Perşembe günü açılan “Ebrunun Mermer Yüzü” sergisi, 5 Haziran’a kadar ziyarete açık kalacak. 

 

Ebrunun kaligrafi, minyatür, illüstrasyon gibi diğer sanat dallarıyla bir araya geldiği ve disiplinlerarası örneklerin sunulduğu sergide; “Ebrunun Mermer Yüzü”, “Yazılı Akkase”, “Akkase Ebru”, “Çiçek Motifleri”, “Kaya Resimleri”, “Minyatürler”, “İllüstrasyonlar”, “Fosiller” ve “Kaligrafi” olmak üzere 9 kategoride ebru çalışmaları yer alıyor. 

Eserlerin en önemli özelliği, farklı yörelerden mermerlerin benzersiz motiflerinin ebru sanatına taşınması. İTÜ’nün, yer bilimleri alanındaki derin birikimiyle bütünleşen ve Maden Fakültesinin desteğini alan sergiye, Stone Line, Iymmar -Yel Madencilik Tic.A.Ş. ile Kütük Mermercilik firmaları da katkı sundu. Bu yönüyle aynı zamanda bir mermer ve taş sergisi niteliği de taşıyor. 

 

Sergi kapsamında İTÜ’ye özel bir koleksiyon olarak sınırlı sayıda basılan bir kitap da hazırlandı. Hikmet Barutçugil’in 19. kitabı olan çalışmada orijinal ebrular kullanıldı, RSG’de açılan sergideki eserlerin fotoğrafları yer buldu ve hem ebru sanatı hem de taşların dünyasına ilişkin yazılarla zenginleştirildi.