HIKMET_BARUTCUGIL

HİKMET BARUTÇUGİL

HİKMET BARUTÇUGİL HAKKINDA

Hikmet Barutçugil, 1952 yılında Malatya’da doğdu. 1973 yılında, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulunda tekstil eğitimi aldı. Öğrencilik yıllarında, önce hat sanatıyla kısa süre sonra ise ebru ile tanıştı. Ebruya duyduğu ilgi giderek arttı. Eğitimini tamamladığında diplomasına göre bir tekstil desinatörüydü ancak o ebruyla kurduğu bağdan vazgeçmedi. 1978-1981 yılları arasında Londra’da çalışmalarını sürdürdü. 

 

Ebrunun sadece kağıt yüzeyi ile sınırlı kalacak bir sanat olmadığını göstererek, iç mimariden tekstile uzanan yelpazede uygulamalar yaptı. Ebru üzerine denemeleri ile literatüre Barut Ebrusu olarak geçen tekniği kazandırdı. Amerika’dan Danimarka’ya, Avusturya’dan Lübnan’a, Brezilya’dan Japonya’ya kadar 40 ülkede 99 kişisel sergi açtı, 96 karma sergide yer aldı. 19 kitap yazdı, 200’ye yakın kurs ve seminer, 91 konferans verdi, ebru ile sanat terapileri gerçekleştirdi. 

 

1830’lu yıllardan kalan Üsküdar’daki tarihi bir konağı Ebristan (İstanbul Ebru Evi) adıyla yaşayan bir “müze galeri”ye dönüştürdü. Halen Ebristan’da kâğıt, kumaş, seramik, cam, ahşap gibi malzemeler üzerine ebru çalışmalarına devam ediyor; hat, tezhip, minyatür, cilt gibi diğer geleneksel sanatlar üzerine uygulamalarını sürdürüyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ve Ebristan’da yürüttüğü dersler ile ebru sanatına gönül veren yeni isimler yetiştiriyor.